MUNKACSOPORTOK
Alulról szerveződünk. A tagok által fontos ügyeken közösen dolgozunk. Az ügyekre stratégiát készítünk, és közösen eldöntjük, milyen közös cselekvések mentén próbáljuk ezeket az ügyeket megvalósítani. Ha valaki csatlakozni kíván valamelyik munkacsoporthoz, kérjük, írjon a munkacsoport felelősének.
BÉRKOMPENZÁCIÓ
Az egyetem feladata, hogy az alacsony bérért dolgozó kollégák bérét kiegészítse, ezzel is csökkentve a dolgozói elvándorlást, elősegítve a kollégák anyagi jólétét. Az oktatók között a szakoktatók, tanársegédek és az adjunktusok bére kifejezetten alacsony, ahogy az oktatást segítő dolgozói bérek nagy része is a garantált bérminimumot súrolja. Ilyen körülmények között az egyetem közfeladat-ellátásának minősége sérül.
2024-re szeretnénk BÉRKOMPENZÁCIÓT kérni, minden olyan egyetemi dolgozónak, akinek bruttó fizetése nem haladja meg az 600.000 Ft-ot. Ezt, hasonlóan a tavalyi kompenzációhoz, kétszer 300.000 Ft-os kifizetésként szeretnénk elérni az egyetem vezetésénél. Úgy gondoljuk, hogy mindannyiunk számára fontos, hogy az ezalatt kereső kollégáink megélhetési nehézségeivel az egyetem szolidáris módon számoljon és kompenzálja a dolgozókat.
RUGALMAS MUNKAHELY
Szükséges lenne az egyetemnek több olyan strukturális intézkedést hoznia, amely a családbarát mottóját valóban alátámasztja és hozzájárul a munkahely-család egyensúlyhoz, a dolgozók egyik alapvető stresszforrásának kezeléséhez. Ilyen lehet a home office és a rugalmas munkaidő intézményes szabályozása, ami jelenleg eltérő módon működik az egyes egységekben/karokon. Vannak olyan egységek, amelyeknél mindenkinek jár egy home-office nap minden héten, vannak olyan egységek, ahol törzsidőt vezettek be, és vannak olyan karok/egységek, ahol ennek tematizálása lehetetlen. A munkáltató által megszabott szabadságolási rend gyakran nincs összhangban az egyes egységek/karok közt folyó munkával. Sok, főleg a fiatalabb kollégáink szabadság napjai erősen korlátozottak. A gyermeket nevelő vagy gondozó alacsony keresetű kollégák, ha táppénzt kell igénybe venniük, bérkiesésük számottevő, miközben lehet, hogy olyan munkát végeznek, amit otthonról is, home-office-ban is el tudnak látni.
ÜVEGZSEB
Feltérképezzük a PTE bérezési rendszerét. A karok közötti bérkülönbségek visszásak és munkaerőpiaci egyenlőtlenségeket generálnak az egyetemen belül is. A több pénzzel gazdálkodó karok elszívják más karok munkatársait, rombolják az összegyetemi minőséget. Az azonos beosztásban dolgozók fizetése közti egyenlőtlenségek folyamatos növelése nem célravezető, feszültségeket generál, egyéni és nem feltétlen sikeres béralkukra ösztönöz. A fiatal munkavállalók megbecsülése és megfizetése az egyetem fennmaradásának egyetlen eszköze, ahogy az is, hogy elismerje az oktatást segítő dolgozók alapvető munkáját, nélkülük semmi sem működne!
TAGSZERVEZZÜNK!
Létszámunk kulcskérdés!
Rövid idő alatt 100 fő fölé emelkedett létszámunk és ha minden tag csak 1 kollégát beléptetne, reprezentatív szakszervezet lennénk, egyedüliként a PTE-n. Egy nagy létszámú, összehangoltan működő szervezettel tárgyalnia kell a munkáltatónak, akkor is, ha nem akar. Legyen ez a TDDSz PTE! Legyünk egy olyan közösség, amelyik megkerülhetetlen az egyetemen! Ehhez kellünk mi, sokan, akik azon dolgozunk, hogy a kollégáink is rájöjjenek erre: nem szolgáltatásokat próbálunk rásózni valakire, mi a közösségünket építjük. Azoknak a közösségét, akik tenni akarnak a munkahelyi körülményeik javításáért, érdekeik érvényesítéséért, akik tudnak és akarnak együtt mozdulni. Ha ismersz olyanokat körülötted, akik hozzánk hasonlóan úgy gondolják, hogy együtt hatékonyabban tudunk fellépni, keresd meg őket, hogy csatlakozzanak. Ha úgy érzed, tudsz tenni azért, hogy sokan legyünk, lépj kapcsolatba munkacsoportunkkal. A nevekre kattintva, emailben elérsz minket.
TDDSZ PTE
A Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének
Pécsi Tudományegyetemen működő csoportja
KAPCSOLAT
info@tddsz-pte.hu
TDDSz PTE
7630 Pécs, Zsolnay Vilmos út 16.